Jakim sposobem dotacje unijne mogą pomóc małym firmom?

Od kiedy nasz kraj wstąpił do struktur unijnych, byliśmy obserwatorami mnóstwa zmian, które przebiegają praktycznie w każdej dziedzinie życia, zaczynając od przemian gospodarczych (rosnące płace, współpraca z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po przemiany mentalne (większe otwarcie na odmienność). Najgłośniej jednak mówi się o różnego rodzaju subwencjach unijnych, które pomogły stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć czasami słyszy się opinie mówiące o UE w kategoriach negatywnych, giną one w zalewie pozytywnych opinii, w tym także takich, które są poparte doświadczeniem i zwykle dotyczą realnej pomocy finansowej, otrzymanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na określone cele. Doskonałym przykładem mogą być chociażby fundusze unijne dla małych firm, które spowodowały, że w Polsce nie tylko zostały założone dziesiątki nowych firm, ale również od różnych problemów uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym uprzedzeniom Polacy znakomicie radzą sobie z korzystaniem z unijnych pieniędzy, chociaż nie zawsze pozytywne recenzje mają urzędnicy, zajmujący się gromadzeniem dotacji np. dla miast.

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w ubieganiu o dopłaty radzą sobie firmy, które uzyskują pomoc zarówno na rozszerzenie dotychczasowej działalności i wprowadzenie nowoczesnych technologii, jak również uzyskują wsparcie np. na leasing. Taka forma wsparcia, kiedy firma może liczyć na opłacanie kosztów leasingu maszyn bądź ciężarówek, cieszy się bardzo dużą popularnością (należy nadmienić, że firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, gdyż przez czas leasingu płaciły one o wiele niższą ratę, niż ktoś, kto nie korzystał z tego typu wsparcia).

Dzięki wsparciu Unii dużo polskich firm nawiązało wyrównaną walkę z europejskimi konkurentami, nieraz zwyciężając już nie tyle mniejszymi kosztami przy konkretnych rozwiązaniach, ale również wysoką jakością swojej oferty.

Dopłaty z Unii Europejskiej spowodowały, że niejedna polska firma znacznie rozszerzyła swoją działalność, mogąc rywalizować z zachodnimi liderami w danej branży.