Znaczenie gazu ziemnego .

Jednym z trzech głównych mediów w naszych domach jest ziemny gaz. Używany jest on od dziesięcioleci, w domowym zastosowaniu do ogrzewania wody i gotowania posiłków, a w chemicznym przemyśle do produkcji wielu istotnych surowców i związków. Gaz ziemny wydobywa się ze złóż znajdujących się pod powierzchnią ziemi.

butle z gazem

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej eksploatowane złoża mają postać wielkich zbiorników leżących kilkaset metrów pod powierzchnią. Wykorzystując ciężkie wydobywcze urządzenia gaz ziemny dostaje się na powierzchnię, a następnie przesyłany jest do końcowych odbiorców. Od pewnego czasu dużą popularnością zaczęła się cieszyć technika uzyskiwania gazu ziemnego z łupków. Gaz taki, zgromadzony w pewnym rodzaju skał, dzięki użyciu odpowiednich środków chemicznych jest uwalniany ze skał i następnie odpompowywany z odwiertów. Żeby ta technika opłacała się przy wydobyciu, to skały łupkowe powinny mieć odpowiednią ilość zgromadzonego gazu, jak widać na przykładzie USA jeśli skały są odpowiedniej jakości, to wydobycie będzie naprawdę tanie.

Ziemny gaz jest uważany, poza ropą naftową, za strategiczny surowiec (odwiedź stronę www). Ponieważ wydobywaniem ziemnego gazu zajmuje się raptem parę państw, to reszta z nich będzie w pewien sposób uzależniona od nich. Normalni użytkownicy domowi w ostatnich latach w zasadzie nie czują żadnych problemów i zawirowań z dostarczaniem tego paliwa. Ludzie po prostu gaz w swoich domach mają, co najwyżej mogą ich interesować sprzedawcy gazu w Polsce, aby znaleźć taniego i dobrego. Ale w skali państwa zabezpieczenie dostaw gazu jest niezwykle istotne. Gaz jest jednym z podstawowych surowców służących do zimowego ogrzewania, a oprócz tego wytwarza się z niego dużo chemicznych związków stosowanych w większości dziedzin życia. Nasz kraj posiada rezerwy które wystarczają na kilkadziesiąt dni w przypadku jakiś problemów z zakupem. Część gazu jest wydobywana na Podkarpaciu, ale zdecydowanie największa jego ilość dostarczana jest zza wschodniej granicy (więcej przydatnych informacji). W ostatnich latach realizować zaczęto pomysł budowy gazowego terminala, tak żeby można było przyjmować tam skroplony gaz z innych krajów.