Na jakie parametry musimy zwrócić atencję przy kupnie rzeczy które mają sprężyny?

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w okresie kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą. Rozładowanie energii typowej dla pracy sprężyn widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten wykorzystywany był również przy tworzeniu rozmaitych pułapek na zwierzęta.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Znane było także działanie sprężyn płaskich, polegających na użyciu siły bardzo napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn zdaje się być ich zdolność ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak musi mieć cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że rzadko kiedy myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn jest wokół nas codziennie. Są one elementami bardzo dużej ilości różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Napotkamy na nie przykładowo w niewielkich zegarkach ręcznych, oczywiście tych nakręcanych, jakie znane nam były już z wczesnych lat dziecinnych. Inne z kolei rodzaje sprężyn używane będą na przykład w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo wytrzymałe. Pod względem cech działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli inaczej nazywając ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Istnieje jeszcze jeden rodzaj sprężyn – sprężyny skrętowe. Można je również sklasyfikować ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.

Branża przemysłu trudniąca się wytwarzaniem sprężyn jest bardzo silna i odznacza się niemałą konkurencją. Przeciętni obywatele nie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że przemysł ten jest tak dobrze rozwinięty. Zazwyczaj firmy zajmujące się produkcją sprężyn nie muszą zbytnio się promować, szczególnie w mediach tradycyjnych, której ukierunkowane są na zwykłych pracujących Polaków. Firmy oferujące świetne sprężyny mają najczęściej swoich stałych klientów związanych z bardzo różnorodnymi gałęziami przemysłu. Różnorodne ich typy używane są w przemyśle samochodowym, ale także przy sprzętach budowlanych, albo na przykład sportowym sprzęcie na siłownię. Mniejsze rodzaje sprężyn używane są z kolei na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bezpośrednio związana z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że moglibyśmy napisać całą książkę o tym, używa się ich bowiem zawsze, kiedy potrzebna jest jakakolwiek amortyzacja.