W jaki sposób unikać kłopotów z bankami?

Kłopoty natury finansowej mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do samobójstwa! Zapewne to nie jest przypadek, że w skutek kryzysu ekonomicznego w USA oraz na naszym kontynencie, również niestety w Polsce, znacznie wzrosła liczba samobójstw.

karta kredytowa

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
1. Trzeba przed wzięciem kredytu bankowego zastanowić się dokładnie tę kwestię. Bardzo możliwe, że po prostu nie możemy brać tego kredytu bankowego, bo później będziemy musieli niemal klepać biedę; po opłaceniu rat bankowych bardzo mało pozostanie nam na życie! Zapamiętajmy, iż w wielu przypadkach rozsądniej otworzyć darmowe konto bankowe, wpłacać na nie regularnie pieniądze, aby mieć możliwość po jakimś czasie wypłacić wszystko z banku i nareszcie spełnić swoje marzenie. Np. zakup kina domowego, wczasy na Malcie bądź remont łazienki. Celów typowo zakupowych można podać wiele. Przeanalizujmy swoją sytuację finansową, nie bądźmy głupi, a to dosyć częste na tym świecie…

2. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, szanujmy porady bardziej fachowych specjalistów – to znaczy doradca finansowy, wbrew pogłoskom, wcale nie jest przedsiębiorcą, któremu tylko zależy na tym, aby wcisnąć klientowi taki kredyt, który zasadniczo jest niekorzystny, ale bank daje mu sowitą prowizję za polecenie kogoś. Doradca pożyczkowy, który jest OK na szczęście nie jest tylko wytworem wyobraźni fachowców od marketingu.

3. Doceniajmy częściej parabanki. To jasne, w takim parabanku nie pozyskamy pożyczki na duże kwoty, ale przynajmniej realia są takie, że mamy możliwość załatwić kredyt bez zaświadczeń o zarobkach – np. jeżeli jesteśmy bezrobotni albo pracujemy, lecz na czarno. Nikt nie przepada za biurokracją, a więc czymś fajnym jest możliwość bardzo szybkiego załatwienia sobie pieniędzy.

4. Może kredyt od całkowicie nieznajomego człowieka? W sumie pożyczki społecznościowe z roku na rok są coraz modniejsze. Kilka dni temu jeden z wortali o tematyce finansowej napisał, że w naszym kraju kredyty społecznościowe wzrastają w szybkim tempie, to znaczy ich udział w rynku usług finansowych. Ryzyko jest niewielkie, w końcu oprocentowanie jest od samego początku podane, a więc nie zostaniemy zrobieni w konia. Akurat odnośnie tego kredytobiorcy nie mogą miewać najmniejszych wątpliwości.