Realia rynku pracy wczoraj i dziś

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy całkowicie wystarczało raz zdobyte wykształcenie? O tak, na pewno znajdą się tacy ludzie. Mało ludzi szło na studia, tak więc nie było wielu osób z wyższym wykształceniem, reszta kształciła się w technikach zawodowych czy szkołach zawodowych.

Praca w branży IT

Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com
Pracy było dla każdego, gdyż jak to komunistyczna wykładnia nakazywała: jak to nie ma zawodu, to skąd ma dochody?! Obecnie jest całkowicie odmiennie. Raz zdobyte wykształcenie nie jest wystarczające, powinniśmy ciągle się dokształcać, a to nie zapewnia i tak pewnego zatrudnienia.

Dlaczego tak się dzieje? Czynników takiej sytuacji jest bardzo dużo. Wiadomo, iż mamy wolny rynek, a państwo już nie przydziela pracy w taki sam sposób jak kiedyś. W przeszłości dosłownie wszystko było państwowe, a wszystko było zarządzane centralnie. Każda branża miała przydziały dla tysięcy osób i zatrudniała na prawo i lewo dosłownie wszystkich. Wiadomym jest stopa bezrobocia na pewno nie wynosiło zero procent (a mówi się to dość często, kiedy jest dyskusja o przeszłych czasach), po prostu skutecznie działała propaganda. Uczciwie należy jednak przyznać, że bezrobotnych było bardzo mało.

Biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony ktoś może pomyśleć: wow, to były czasy! Może tak się wydawać, zwłaszcza, że obecnie musimy borykać się z wysokim bezrobociem wśród młodych ludzi (ale nie tylko), jednak taki stan odznaczał się wieloznacznością. Z jednej strony było pozytywnie, gdyż był przydział pracy, ale z innej strony nikt nie kontrolował zadłużającej się powoli gospodarki. Polska żyła pożyczając pieniądze od bogatszych krajów, a dawne długi spłacamy jeszcze dzisiaj. Niemniej, aktualnie mamy wolny rynek, który wszystko reguluje. To oczywiste, że należy się szkolić, ażeby nie wypaść poza rynek pracy.

Zwłaszcza, zdają sobie z tego sprawę menadżerzy pracujący w branży nowych technologii dlatego też, szkolenia dla menedżerów (sprawdź szkolenia) mają spore wzięcie. Wiedzą o tym wszyscy, co pracują w nowych mediach, branży internetowej, to tam właśnie trzeba się ciągle dokształcać, bo z dnia na dzień w tego typu branży coś się zmienia. Na baczności muszą się mieć specjaliści od pozycjonowania czy specjaliści do spraw e-commerce. To tak niepewny rynek, że ciągle trzeba trzymać rękę na pulsie, aby nie zostać z tyłu. Objętość tego artykułu nie pozwala na wymienienie większej ilości zawodów, w jakich należy się kształcić i szkolić – w najnowszym wpisie na futureskills.pl.