Maszyny potrzebne od zaraz

Wynajem czy leasing? Oto dylemat, który spędza sen z powiek przedsiębiorcom mającym w planach modernizację przedsiębiorstwa. W które z drzwi zapukać?

Wypożyczalnie maszyn budowlanych są coraz łatwiej dostępne i gwarantują coraz bardziej rozbudowaną i interesującą paletę usług. Zaletą tego rozwiązania jest nieduża ilość formalności (zazwyczaj trzeba przedstawić tylko dokumenty rejestracyjne firmy) oraz dostępność maszyny po podpisaniu umowy. Umowy mogą być zawierane bez limitu czasowego, (zależnie od potrzeb), a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia ponosi także odpowiedzialność za konserwację i naprawy maszyn, o ile, nie wynikają one z winy użytkownika – przedsiębiorcy. Minusem tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie posiadać ich na stanie tudzież właśnie mogły zostać wynajęte), jak również koszty.

przebudowa budynku

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

Wynajem maszyn budowlanych jest polecany dla wzmożonych sezonowych prac w budownictwie oraz zabezpieczenia nagłej potrzeby powiększenia parku maszynowego. Jego koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, lecz trzeba mieć na uwadze, iż po wygaśnięciu umowy maszyna (np. wozidło) wraca do wypożyczalni, zaś pracodawca mimo poniesionych nakładów nie ma możliwości jej wykupu, co oczywiste, nie staje się ona jego własnością.

Alternatywą dla wypożyczenia maszyn jest leasing.
Dość popularnym przedmiotem umowy leasingowej stały się w ostatnim czasie maszyny, a wśród nich najczęściej można spotkać volvo maszyny budowlane i drogowe (minikoparka), maszyny przenośne – np. młot pneumatyczny, maszyny do obróbki drewna i metalu czy maszyny do pakowania czy foliowania.
Leasing maszyn budowlanych, posiada wiele wymiernych zalet. W przypadku przyznania kredytu kredytobiorca ma obowiązek pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast dokonania opłat zobowiązuje się firma leasingowa. Stronę dodatnią leasingu da się zauważyć również, gdy zestawimy go z dzierżawą. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest na ogół trwa krócej (może, ale nie musi być zawarta na czas nieokreślony). Dodatkowo w przypadku wynajmu nie mamy prawa wykupu maszyny, za to można to zrobić, kiedy przedsiębiorca decyduje się na leasing.