Kamienie drogocenne – najczęściej rozchwytywane okazy

Wywodzą się z wnętrza ziemi, tam wśród law i skał tworzą się najpiękniejsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli ciekawi Cię ten temat nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie idealnym wprowadzeniem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No bo jakby zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, który spotykany jest w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, jaka potrafi się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie zalecamy jednak tych zabaw z diamentem, lepiej je przykładowo oszlifować.

Szmaragd, czyli zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu i berylu. Szmaragdy cenione są od zawsze, nie inaczej jest dzisiaj, co więcej, w okresie średniowiecza ceniono je bardziej niż diamenty. Współcześnie, najlepsze okazy są wyceniane na podobnym poziomie, co brylanty. Najbardziej znany szmaragd? Tutaj nie ma wątpliwości – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego perypetie były dramatyczne, zaginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, kiedy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Odnaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir składa się z tlenku glinu, a jego cudowna, niezwykła niebieska barwa to wynik działania jonów żelaza albo tytanu. Jest zdolny do ukazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednocześnie istotnie mieć na uwadze, iż szafiry potrafią także mienić się różnorodnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną a nawet fioletową. Spotykać można również odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Autor: stephend9

Rubin to niespotykana zbyt często i bardzo ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i oryginalną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu niezwykłe okazy uważane są te zawierające unkluzje („wstawki”) z rutylu. Taki dodatek skutkuje pojawieniem się dwóch oryginalnych zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, podobnie jak w przypadku szafiru, to asteryzm. Drugim natomiast jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, która porusza się po powierzchni w trakcie jego obrotu. Warto jednak dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Więcej w tej kwestii doradzi hurtownia jubilerska.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną tymi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, należy potwierdzić, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezatarty ślad, iż oto mamy do czynienia z magią.