Chiny w przeciągu ostatnich dekad wyrosły na największego wytwórcę wszelakich dóbr

Tak naprawdę z uwagi na bardzo małe koszty robocizny światowe firmy zaczęły przenosić tam produkcję swoich wyrobów, oprócz tego wybudowano mnóstwo fabryk oferujących bardzo dużo najróżniejszych produktów. Można je obecnie nabyć praktycznie wszędzie, trudno znaleźć nawet markowy sklep, w którym nie znalazłaby się chociaż jedna rzecz wyprodukowana w tym kraju. Oczywiście taka dostępność produktów w atrakcyjne cenie sprawiła, że duża liczba biznesmenów, również mieszkających w Polsce, zaczęła prowadzić biznes z chińskimi dostawcami.

chiny

Autor: Bryan Ochalla
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś szacuje się, że może ich być ponad piętnaście tysięcy, lecz bez przerwy pojawiają się nowi, chcący nieco na tym zarobić. A gra jest warta świeczki, bowiem towary importowane są warte wiele miliardów euro, a marże mogą być znacznie większe niż w tradycyjnej sprzedaży. Jednak aby rozpocząć handlowanie z Chinami, nie mając należytej praktyki ani znajomości, to bezwzględnie należy nie zapomnieć o kilku ważnych zasadach.

Najważniejszą sprawą, o jaką trzeba się zatroszczyć, będzie zdobycie dostawców. Niezwykle przydatny może być w chwili obecnej internet, na wielu serwisach publikowane są oferty chińskich firm. Te najlepsze z nich mają także możliwości sprawdzenia klientów, co znacznie może zwiększyć pewność transakcji. Jeżeli towar już będzie kupiony, to musi on bezpiecznie dojechać do odbiorcy (tamta strona na maxy.pl).

Tutaj warte polecenia jest skorzystanie z pomocy doświadczonej agencji, która ma kontakty na lokalnych rynkach, dzięki temu można będzie niemało zaoszczędzić na czasie dostawy zamówienia, a i może się to okazać bardziej bezpieczne. Następną rzeczą, o jakiej pamiętać powinien początkujący importer produktów z Chin są spore różnice kulturowe, które na początku sprawiać mogą problemy w negocjacjach. Warto rozpoczynając negocjacje z kontrahentami z Chin zasięgnąć rady ludzi znających tamtejsze zwyczaje i kulturę, bez problemów uda się kogoś takiego znaleźć. Na pewno ułatwi to rozmowy, a być może pozwoli również na uniknięcie niejednej kłopotliwej pomyłki (sprawdź jak się z nami skontaktować).