Jak można by zostać konserwatorem budynków?
Odrestaurowywanie różnych antyków i pamiątek po przeszłości jest pasjonującym zajęciem, które jest wyśnione dla sympatyków przeszłości. Potrzebuje ono dużej znajomości tematu oraz niemałych zdolności praktycznych, jednak to zawód doceniany zarówno w Polsce, jak i poza jego granicami.
Jeśli nie masz pewności, kim jest konserwator zabytków, to pamiętaj, że jest to osoba, której głównym zadaniem jest dbanie o antyki, zapobieganie ich cyklicznemu niszczeniu i usuwanie przyczyn powstałych w czasie lat uszczupleń.

Źródło: http://www.flickr.com
Mianem dobrego konserwatora zabytków zazwyczaj nazywa się specjalistę pracującego w podległym wojewodzie urzędzie Ochrony Zabytków. Aby stać się konserwatorem antyków trzeba podzielić odpowiedź na dwa elementy. Po pierwsze kwestia pozaoficjalna: konserwator musi posiadać odpowiednie umiejętności manualne, a również rozbudowaną wiedzę z przedziału historii i chemii.
Następna sprawa formalna, aby kierować tego rodzaju prace konserwatorskie, restauratorskie, badania konserwatorskie czy roboty budowlane lub czynności architektoniczne lub archeologiczne, trzeba mieć tytuł zawodowy magistra osiągnięty w ramach studiów na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki albo na specjalizacji w zakresie konserwacji reliktów. Niezbędne jest też zaliczenie niezbędnej 12-sto miesięczne praktyki, której przedmiotem jest konserwacja albo badanie badanie satysfakcji klienta ankieta reliktów, które są wpisane do ewidencji zabytków.
Wybrane przedmioty, z jakimi napotka się kandydat w trakcie szkoły wyższej na wydziale konserwacja oraz restauracja dzieł sztuki to teoria i techniki konserwatorskie, kartoteka architektoniczna konstruktorska, konserwacja obiektów architektonicznych, naprawa oraz wzmacnianie obiektów konstrukcyjnych, profilaktyka konserwatorska, rewitalizacja zasobów urbanistycznych.