Czy w 1-osobowej firmie samodzielne prowadzenie rachunkowości jest trudne?
Rozpoczynając swą działalność gospodarczą, każdy przedsiębiorca namyśla się czy zatrudnić księgowego, czy Rachunkowość prowadzić samemu.
Nim przedsiębiorca zdecyduje się na to, jaką księgowość będzie prowadził, powinien zastanowić się nad tym, jak duże będzie biznesowe przedsięwzięcie, które będzie prowadził.
Ważny jest tu sposób rozliczeń podatkowych. Ważne jest czy będzie to podatkowa karta, ryczałt, czy podatek według skali. Jeżeli planujesz funkcjonować jako freelancer albo planujesz obsługiwać parę spółek jako podwykonawca i będziesz pracował bez pracowników, wtedy korzystnym wyjściem będzie prowadzenie księgowości samemu. Każdy mikroprzedsiębiorca na początku swojej działalności samodzielnie powinien prowadzić swoje rachunki. Wtedy jesteśmy zmuszeni poznać kilka podstawowych regulacji prawnych. To pomaga także wykształcić konkretne nawyki, które wiążą się z zarządzaniem firmą. Przedsiębiorca, który sam prowadzi swoją księgowość, może dobrze poznać podstawowe reguły, które wiążą się z podatkami. Zdarza się często tak, że wiele księgowych zdarzeń jest powtarzalnych, z tego też powodu samodzielne prowadzenie rachunkowości oszczędza czas, ponieważ można dublować zdefiniowane rozwiązania.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na to czy Księgowość prowadzona jest samodzielnie, czy też przez biuro księgowe, w każdym przypadku to biznesmen odpowiada za możliwe pomyłki. W samodzielnym prowadzeniu rachunkowości pomóc mogą programy księgowe. Jeśli zdecydujesz się prowadzić księgowość (polecana księgowość Płock) sam, wtedy mógłbyś skorzystać z rozwiązań gotowych online. W każdym programie wystawiać można za darmo sprzedażowe faktury oraz wprowadzać faktury kosztowe. System księguje je automatycznie w odpowiednich rejestrach.
Automatycznie generowane są również deklaracje skarbowe. Używanie programów online wymaga od biznesmena posiadania wiedzy na temat rachunkowości. Jest to stanowczo najkorzystniejsze cenowo wyjście prowadzenia rachunkowości.