Zobowiązania a także odpisy podatników w polskim ustawodawstwie

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, nakłada na pracodawcę powinność płacenia składek ZUS, za siebie i zatrudnianych pracobiorców. Co istotne, musi regulować te składki w wyznaczonym czasie. Jeśli się spóźni z opłatą składek, będzie musiał ponieść tego konsekwencje i uiścić odsetki za zwłokę. Zaległość podatkowa to podatek wraz z ratą, która nie została opłacona w terminie. Kiedy płatnik nie dotrzyma ustawowego terminu, regulowana po terminie opłata musi być zwiększona o należne odsetki za zwłokę.

Faktura

Autor: Patrik Tschudin
Źródło: http://www.flickr.com
Odsetki za zwłokę trzeba uiścić razem z nieterminowo opłacanymi składkami ZUS za dany okres, za który powstała zwłoka. Nie można najpierw opłacić po terminie samych składek, a kolejno dokonać zapłaty na poczet tylko odsetek (). Odsetki będą naliczane zawsze, gdy składki są uiszczane po czasie określonym w ustawie.

Kalkulator odsetek fiskalnych za zwłokę od zaległości, pomaga ustalić ich wielkość. W polskim prawie, ustawą regulującą system podatku od wartości dodanej, jest ustawa o podatku od towarów i usług. Faktura wewnątrzwspólnotowa, to faktura dokumentująca WDT. WDT to sprzedaż towarów z Polski do innego państwa Wspólnoty UE na rzecz kupującego, który posiada ważny numer VAT UE.

Sprzedaż wyrobów następuje według przepisów zawartych w ustawie o VAT. Świadectwo homologacji, jest to zaświadczenie urzędowe. Ten dokument urzędowy stanowi integralną część pojazdu mechanicznego. Na podstawie świadectwa homologacji, można uzyskać dane dotyczące pojazdu – rok produkcji, miejsce produkcji, zastosowanie auta – osobowy, ciężarowy itp.

Jeżeli podoba Ci się prezentowany tekst, kliknij ten odnośnik – niewątpliwie również warto zobaczyć także jeszcze jeden interesujący materiał.

Homologacja ma także wpływ na wysokość opłaty OC, AC. Dla posiadacza pojazdu mechanicznego z homologacją jest o wiele mniejsza składka za roczne ubezpieczenie (). Przepisy nakreślają również warunki dla przestrzeni ładunkowej, czyli części samochodu, która znajduje się za rzędami siedzeń. Auta z kratką odchodzą do lamusa, ponieważ autem firmowym może być każdy pojazd, bez względu na wielkość bagażnika, ładowność, lub też stałe odseparowanie części osobowej od bagażowej.

Zazwyczaj o świadectwo homologacji, ubiegają się przedsiębiorstwa dlatego, że bez tego dokumentu nie mogą odliczać podatku za paliwo. W sytuacji kiedy pojazd mechaniczny posiada homologację UE – N1 możliwe jest skorzystanie z pełnego odliczenia zarówno od rat leasingowych, jak i innych kosztów.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.