Co to jest ochrona spoconego czoła i gdzie jest to stosowane?

Tworzenie własnej bazy danych klientów, mimo tego, że jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem, to jednak jest czasami także bardzo czasochłonne oraz wymaga dużo nakładów sił i środków.

Z różnych powodów nie jest czasem możliwe stworzenie swojej bazy od zera. Wtedy jednym z ewentualnych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to wyjście zupełnie wolne od niebezpieczeństwa. Zgodnie z funkcjonującą definicją, baza danych to ciąg danych lub innych materiałów i składników, które zebrane są według ustalonej metody albo semantyki, obecnych osobno w dowolny sposób, także za pomocą środków elektronicznych, wymagające ważnego, co do liczby albo jakości wkładu inwestycyjnego w celu wypełnienia, prezentacji lub kontroli jego treści. Już z takiej formuły wynika, że tworzenie bazy danych znaczy istotny nakład pracy, który użyty jest w celu jej zbudowania. Dlatego też tego typu baza stanowi konkretną wartość, z kolei osoba, która ją tworzy, posiada prawo zatrudnianie cudzoziemców skorzystać z ochrony prawnej.

edukacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Takie prawo producenta do korzystania z obecnych w bazie danych jest określane w nauce prawem sui generis. Ochrona takiego prawa nazywana jest kolokwialnie jako ochrona spoconego czoła. Nazwa ta nawiązuje do celu nadania takiej ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie takiej bazy danych będzie miał przełożenie finansowe. Poza tym należy mieć na uwadze dobra oraz interesy osób trzecich, których dane zgromadzone w takiej bazie danych mogłyby się tyczyć. Przed podjęciem postanowienia o zakupie bazy danych należy bardzo starannie zweryfikować jej stan prawny. Wielokrotnie bowiem bywa tak, że dane wchodzące w ramy bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z prawem.

Wtedy należy się liczyć z roszczeniami osób trzecich. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku baz danych, które posiadają dane osobowe i takich, które jednocześnie noszą cechy utworu w rozumieniu rozporządzenia dotyczącego praw autorskich i praw pokrewnych.

, ,

Related posts

Latest posts

Drukarnie, w jakich da się zamawiać materiały dla swojego miejsca pracy

W dużych aglomeracjach miejskich nie będzie kłopotu z tym, by wyszukać drukarnie, w których da się zamawiać materiały dla własnego miejsca pracy. Szczególnie, podczas gdy będzie mieć się już przygotowane wzory. Można dzięki temu uposażyć biuro w taki sposób, żeby świetnie wyglądało każdego dnia i by pracownicy mogli sprawnie wykonywać własne obowiązki, ale i jest szansa się pokusić o to, aby zamówić w tej drukarni rzeczy na specjalne konferencje, albo spotkania z partnerami biznesowymi.

Forma leasingu nie jest nikomunieznana, bo z tym określeniem spotykamy się od lat. Nowinka dotyczą tej formy wypożyczania jest to, że nie musi on dotyczyć jedyniesprzętów ruchomych.

Nabycie mieszkania bądź domu to w dalszym ciągu w naszym kraju niesłychanie niemały problem. Ajencje żądają dość wysokiego wkładu swojego, wysokiej zdolności kredytowej i konkretnej umowy potwierdzającej najlepiej zajęcie na zawsze. Cóż wszystkim tym wymogom większość młodych osób nie jest w stanie podołać.

Elektroniczny system obiegu dokumentów, czyli w jaki sposób usprawnić pracę oraz poprawić o efektywność pracowników?

W czasach informatyzacji zarządzanie obiegiem dokumentów może przybrać niesamowicie sprawną formę, co umożliwia elektroniczny system, który nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Elektroniczny system obiegu dokumentów pozwala na stopniowe odchodzenie od tradycyjnej papierowej obsługi dokumentów i daje możliwość sprawnego zarządzanie bazą danych. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarazem w księgowości, sekretariatach, jak i kancelariach.

Druk wizytówek

Trudno wyimaginować sobie bez nich prowadzony z pomyślnością biznes, a jeszcze trudniej odgadnąć fakt, iż wielu przedsiębiorców rezygnuje z posiadania osobistych wizytówek.

Jakim sposobem właściwie zabezpieczyć majątek firmowy?

Nie da się zaprzeczyć faktowi, że przyszyło nam egzystować w warunkach, w których rywalizacja jest jednym z wymiarów wyznaczających atrakcyjność naszej gospodarki. Każdy z nas chce za wszelką cenę dążyć do uzyskania jak największego przychodu finansowego. Takie postępowanie niestety w wielu przypadkach jest powiązane ze stosowaniem nieuczciwych praktyk, co jest stanowczo niedopuszczalne.