Co to jest ochrona spoconego czoła i gdzie jest to stosowane?

Tworzenie własnej bazy danych klientów, mimo tego, że jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem, to jednak jest czasami także bardzo czasochłonne oraz wymaga dużo nakładów sił i środków.

Z różnych powodów nie jest czasem możliwe stworzenie swojej bazy od zera. Wtedy jednym z ewentualnych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to wyjście zupełnie wolne od niebezpieczeństwa. Zgodnie z funkcjonującą definicją, baza danych to ciąg danych lub innych materiałów i składników, które zebrane są według ustalonej metody albo semantyki, obecnych osobno w dowolny sposób, także za pomocą środków elektronicznych, wymagające ważnego, co do liczby albo jakości wkładu inwestycyjnego w celu wypełnienia, prezentacji lub kontroli jego treści. Już z takiej formuły wynika, że tworzenie bazy danych znaczy istotny nakład pracy, który użyty jest w celu jej zbudowania. Dlatego też tego typu baza stanowi konkretną wartość, z kolei osoba, która ją tworzy, posiada prawo zatrudnianie cudzoziemców skorzystać z ochrony prawnej.

edukacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Takie prawo producenta do korzystania z obecnych w bazie danych jest określane w nauce prawem sui generis. Ochrona takiego prawa nazywana jest kolokwialnie jako ochrona spoconego czoła. Nazwa ta nawiązuje do celu nadania takiej ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie takiej bazy danych będzie miał przełożenie finansowe. Poza tym należy mieć na uwadze dobra oraz interesy osób trzecich, których dane zgromadzone w takiej bazie danych mogłyby się tyczyć. Przed podjęciem postanowienia o zakupie bazy danych należy bardzo starannie zweryfikować jej stan prawny. Wielokrotnie bowiem bywa tak, że dane wchodzące w ramy bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z prawem.

Wtedy należy się liczyć z roszczeniami osób trzecich. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku baz danych, które posiadają dane osobowe i takich, które jednocześnie noszą cechy utworu w rozumieniu rozporządzenia dotyczącego praw autorskich i praw pokrewnych.

, ,

Related posts

Latest posts

Zakładamy swoją firmę i czeka na nas przeprawa

Kiedy myślimy o tym, by mieć swoją firmę są różne wątpliwości. Każdy wie jak to bywa z naszą biurokracją. Czeka nas więcej łażenia po urzędach i stresowania się aniżeli to wszystko warte. Bo suma summarum brak gwarancji, że przedsiębiorstwo będzie istniało więcej niż rok czy dwa i że później nie będzie długów.

Jak oszacować efektywność pracowników?

Na polski rynku ukazuje się coraz więcej korporacji ukierunkowanych na dobrze biegłego w danej dziedzinie pracownika. Decydują się na wdrążenie do swoich systemów ocen pracowniczych , które są w stanie obliczyć wydajność w danym kwartale czy miesiącu. korzysta się z nich w zamyśle wyeliminowania słabych jednostek, lub rozwiązywania kłopotów organizacji.

Jakim sposobem urządzić magazyn, żeby zagwarantować odpowiedni porządek i sprawne funkcjonowanie w firmie?

Magazyn to miejsce składowania artykułów, które później są z reguły dowożone do klientów, toteż powinny być prawidłowo posegregowane oraz ułożone, aby poszukiwanie konkretnego produktu nie generowało jakichkolwiek trudności. W ten sposób, funkcjonowanie magazynu oraz firmy, która go prowadzi, będzie bez wątpienia prostsze. Podstawowe znaczenie ma oczywiście zdecydowanie się na stosowne wyposażenie magazynów.

Oferty pracy dostępne w Grodzisku Mazowieckim – jak rozwijać swoje zainteresowania?

Aktualnie sytuacja na rynku pracy w naszym kraju powoli się poprawia. Coraz więcej ludzi otrzymuje zatrudnienie i może rozwijać swoje pasje. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej działalności, co dodatkowo sprawia iż mogą zajmować się tym, o czym naprawdę marzą. Oprócz takich sytuacji, w urzędach pracy , wśród których młodzi ludzie mogą znaleźć coś dla siebie.