Co to jest ochrona spoconego czoła i gdzie jest to stosowane?

Tworzenie własnej bazy danych klientów, mimo tego, że jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem, to jednak jest czasami także bardzo czasochłonne oraz wymaga dużo nakładów sił i środków.

Z różnych powodów nie jest czasem możliwe stworzenie swojej bazy od zera. Wtedy jednym z ewentualnych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to wyjście zupełnie wolne od niebezpieczeństwa. Zgodnie z funkcjonującą definicją, baza danych to ciąg danych lub innych materiałów i składników, które zebrane są według ustalonej metody albo semantyki, obecnych osobno w dowolny sposób, także za pomocą środków elektronicznych, wymagające ważnego, co do liczby albo jakości wkładu inwestycyjnego w celu wypełnienia, prezentacji lub kontroli jego treści. Już z takiej formuły wynika, że tworzenie bazy danych znaczy istotny nakład pracy, który użyty jest w celu jej zbudowania. Dlatego też tego typu baza stanowi konkretną wartość, z kolei osoba, która ją tworzy, posiada prawo zatrudnianie cudzoziemców skorzystać z ochrony prawnej.

edukacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Takie prawo producenta do korzystania z obecnych w bazie danych jest określane w nauce prawem sui generis. Ochrona takiego prawa nazywana jest kolokwialnie jako ochrona spoconego czoła. Nazwa ta nawiązuje do celu nadania takiej ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie takiej bazy danych będzie miał przełożenie finansowe. Poza tym należy mieć na uwadze dobra oraz interesy osób trzecich, których dane zgromadzone w takiej bazie danych mogłyby się tyczyć. Przed podjęciem postanowienia o zakupie bazy danych należy bardzo starannie zweryfikować jej stan prawny. Wielokrotnie bowiem bywa tak, że dane wchodzące w ramy bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z prawem.

Wtedy należy się liczyć z roszczeniami osób trzecich. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku baz danych, które posiadają dane osobowe i takich, które jednocześnie noszą cechy utworu w rozumieniu rozporządzenia dotyczącego praw autorskich i praw pokrewnych.

, ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.