Co ty wiesz o odlewach?

Każdy proces trzeba zacząć od zaprojektowania formy, z której robi się odlewy.
Technika gwarantuje wykonanie bardzo złożonych kształtów, tylko w niektórych przypadkach wymagana jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.
Odlewy kokilowe są używane głównie przy cynku i ołowiu. Opierają się na wlewaniu płynnego budulca do trwałej formy, przezywanej kokilem. Metoda ta wyróżnia się znikomą chropowatością rezultatu, a także dużą jakością. Dodatkowo nie zajmuje dużo czasu, co sprawia, że jest opłacalna. Trzeba dodać, że jest to od dawna znana technologia. Pojawiła się prawie dwieście lat temu i odegrała istotną rolę w postępie technologicznym okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.
Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że najpierw forma jest dociskana sporym ciężarem, a potem ciekły metal obróbka metali wciska się pod wielkim ciśnieniem. To popularna technologia. Jej popularność bierze się z dobrej jakości odlewu i krótkiego czasu procesu. Nagminnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.
Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przedstawić, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to po prostu obróbka cieplna. Surowiec rozpala się do określonej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a później wolno oziębia. Taki zabieg służy temu, by zatrzeć wszelkie nieprawidłowości w konstrukcji odlewu. Do każdego rodzaju metalu i stopnia niejednorodności, ustawia się inne poziomy gorąca. Przykładowe typy wyżarzania: sferoidyzujące, grafityzujące i rekrystalizujące – szczegółowe informacje.
To już wszystko. Sądzę, iż po lekturze odlewy przestały być dla was czarną magią.