Co ty wiesz o odlewach?

W tym oto króciutkim tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, do czego służą odlewnie, jakie wyróżniamy techniki odlewów i parę innych, z pewnością praktycznych informacji.

Zacznijmy od samej definicji odlewania. To technologia wytwarzania elementów, opierająca się na umieszczaniu rozgrzanego, ciekłego metalu lub stopu do wcześniej wykonanych form modelujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od zaprojektowania formy, z której robi się odlewy.

Technika gwarantuje wykonanie bardzo złożonych kształtów, tylko w niektórych przypadkach wymagana jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są używane głównie przy cynku i ołowiu. Opierają się na wlewaniu płynnego budulca do trwałej formy, przezywanej kokilem. Metoda ta wyróżnia się znikomą chropowatością rezultatu, a także dużą jakością. Dodatkowo nie zajmuje dużo czasu, co sprawia, że jest opłacalna. Trzeba dodać, że jest to od dawna znana technologia. Pojawiła się prawie dwieście lat temu i odegrała istotną rolę w postępie technologicznym okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że najpierw forma jest dociskana sporym ciężarem, a potem ciekły metal obróbka metali wciska się pod wielkim ciśnieniem. To popularna technologia. Jej popularność bierze się z dobrej jakości odlewu i krótkiego czasu procesu. Nagminnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.

Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przedstawić, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to po prostu obróbka cieplna. Surowiec rozpala się do określonej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a później wolno oziębia. Taki zabieg służy temu, by zatrzeć wszelkie nieprawidłowości w konstrukcji odlewu. Do każdego rodzaju metalu i stopnia niejednorodności, ustawia się inne poziomy gorąca. Przykładowe typy wyżarzania: sferoidyzujące, grafityzujące i rekrystalizujące – szczegółowe informacje.

To już wszystko. Sądzę, iż po lekturze odlewy przestały być dla was czarną magią.

Źródło: Alwro S. A.

,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.