Co ty wiesz o odlewach?

W tym oto króciutkim tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, do czego służą odlewnie, jakie wyróżniamy techniki odlewów i parę innych, z pewnością praktycznych informacji.

Zacznijmy od samej definicji odlewania. To technologia wytwarzania elementów, opierająca się na umieszczaniu rozgrzanego, ciekłego metalu lub stopu do wcześniej wykonanych form modelujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od zaprojektowania formy, z której robi się odlewy.

Technika gwarantuje wykonanie bardzo złożonych kształtów, tylko w niektórych przypadkach wymagana jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są używane głównie przy cynku i ołowiu. Opierają się na wlewaniu płynnego budulca do trwałej formy, przezywanej kokilem. Metoda ta wyróżnia się znikomą chropowatością rezultatu, a także dużą jakością. Dodatkowo nie zajmuje dużo czasu, co sprawia, że jest opłacalna. Trzeba dodać, że jest to od dawna znana technologia. Pojawiła się prawie dwieście lat temu i odegrała istotną rolę w postępie technologicznym okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że najpierw forma jest dociskana sporym ciężarem, a potem ciekły metal obróbka metali wciska się pod wielkim ciśnieniem. To popularna technologia. Jej popularność bierze się z dobrej jakości odlewu i krótkiego czasu procesu. Nagminnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.

Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przedstawić, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to po prostu obróbka cieplna. Surowiec rozpala się do określonej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a później wolno oziębia. Taki zabieg służy temu, by zatrzeć wszelkie nieprawidłowości w konstrukcji odlewu. Do każdego rodzaju metalu i stopnia niejednorodności, ustawia się inne poziomy gorąca. Przykładowe typy wyżarzania: sferoidyzujące, grafityzujące i rekrystalizujące – szczegółowe informacje.

To już wszystko. Sądzę, iż po lekturze odlewy przestały być dla was czarną magią.

Źródło: Alwro S. A.

,

Related posts

Latest posts

Zakładamy swoją firmę i czeka na nas przeprawa

Kiedy myślimy o tym, by mieć swoją firmę są różne wątpliwości. Każdy wie jak to bywa z naszą biurokracją. Czeka nas więcej łażenia po urzędach i stresowania się aniżeli to wszystko warte. Bo suma summarum brak gwarancji, że przedsiębiorstwo będzie istniało więcej niż rok czy dwa i że później nie będzie długów.

Jak oszacować efektywność pracowników?

Na polski rynku ukazuje się coraz więcej korporacji ukierunkowanych na dobrze biegłego w danej dziedzinie pracownika. Decydują się na wdrążenie do swoich systemów ocen pracowniczych , które są w stanie obliczyć wydajność w danym kwartale czy miesiącu. korzysta się z nich w zamyśle wyeliminowania słabych jednostek, lub rozwiązywania kłopotów organizacji.

Jakim sposobem urządzić magazyn, żeby zagwarantować odpowiedni porządek i sprawne funkcjonowanie w firmie?

Magazyn to miejsce składowania artykułów, które później są z reguły dowożone do klientów, toteż powinny być prawidłowo posegregowane oraz ułożone, aby poszukiwanie konkretnego produktu nie generowało jakichkolwiek trudności. W ten sposób, funkcjonowanie magazynu oraz firmy, która go prowadzi, będzie bez wątpienia prostsze. Podstawowe znaczenie ma oczywiście zdecydowanie się na stosowne wyposażenie magazynów.

Oferty pracy dostępne w Grodzisku Mazowieckim – jak rozwijać swoje zainteresowania?

Aktualnie sytuacja na rynku pracy w naszym kraju powoli się poprawia. Coraz więcej ludzi otrzymuje zatrudnienie i może rozwijać swoje pasje. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej działalności, co dodatkowo sprawia iż mogą zajmować się tym, o czym naprawdę marzą. Oprócz takich sytuacji, w urzędach pracy , wśród których młodzi ludzie mogą znaleźć coś dla siebie.