Ludzie jako największe bogactwo którym dysponuje nowoczesne przedsiębiorstwo

Kierowanie biznesem polega na zagospodarowaniu każdych zasobów, którymi się rozporządza dla realizacji przyjętych zamierzeń. Takimi zasobami będą klienci, kapitał, maszyny, surowce, energia, sposoby pracy, czas a także załoga.

menedżer

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

I to właśnie pracowników uważa się za jeden z najistotniejszych zasobów, jakimi dysponuje firma funkcjonująca w warunkach gospodarki kapitalistycznej. Tym co wyróżnia właściwie kierowaną firmę są fachowi pracownicy z ich predyspozycjami, wiedzą, umiejętnościami praktycznymi jak też motywacją do realizowania określonych zadań.

Pozyskiwanie dobrych ludzi jak też tworzenie warunków nakłaniających ich do czynnego uczestnictwa w życiu przedsiębiorstwa jest w obecnych czasach jednym z kluczowych zadań w dziedzinie kierowania, jaką dzisiaj określa się jako kierowanie zasobami ludzkimi.

Głównym elementem zarządzania zasobami ludzkimi będzie zapewnienie w jednostce żądanej liczby pracobiorców o należytych kwalifikacjach. W procesie doboru pracobiorców wykorzystywanych jest wiele sposobów doboru, każda z nich obarczona jest ryzykiem popełnienia omyłki a także poniesienia powiązanych z tym kosztów. Dlatego też pozyskiwanie ludzi nie powinno odbywać się metodą prób i błędów, lecz musi stanowić logiczny system działań ukierunkowanych na dokonanie głównego celu, to jest zdobycie w odpowiednim czasie niezbędnej ilości obeznanych pracobiorców, zdolnych spełniać postawione przed nimi zadania.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com

Usługi HR to jednakże coś więcej aniżeli zaopatrywanie przedsiębiorstwa w personel, to dodatkowo – a może przede wszystkim – marketingowe oddziaływanie na rynek pracy (dowiedz się więcej: firma Randstad). Rekrutując pracowników do firmy mamy do dyspozycji ogromne bogactwo technik i środków. Możemy powoływać samemu, względnie zlecić tę czynność jednostce doradztwa osobowego. Korzystać warto z baz danych czy też ściągnąć do siebie pracowników z pomocą publikatorów takich jak anonse radiowe czy ostatnio również Internet. Ogromnie efektywną odmianę wyszukiwania najlepszych stanowi patronat nad wyselekcjonowanymi studentami ostatnich lat.

Rekrutację przeprowadzać możemy metodą tradycyjną, tj. realizując po prostu rozmowę kwalifikacyjną, bądź też wspomagać się takimi narzędziami jak badania mystery shopper psychologiczne, sprawdzian. Analogicznym sposobem przebiega rekrutacja kadry menedżerskiej.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.