Czym jest factoring i do jakich podmiotów jest skierowana tego typu usługa?
Wiele spółek, jakie mogą zajmować się np. sprzedażą różnych towarów, musi oczekiwać na zapłacenie swych rachunków przez czas nawet paru miesięcy. Jest to legalne, jednak nie usprawnia to działania spółki, gdyż posiada negatywny wpływ na płynność materialną danej spółki.
Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, które pozwala biznesmenowi, jaki sporządził fakturę ze znacznym czasem jej zapłaty na niemalże błyskawiczne otrzymanie funduszy. Jest to wykonalne dzięki takiej usługi jak faktoring. Istnieją w niej 3 podmioty. spółka, która wystawia fakturę to faktorant. Przenosi ona uprawnienia do konkretnego zobowiązania na faktora, zatem spółkę, która płaci mu równowartość rzeczonej faktury zmniejszoną o prowizję faktora.
Jeśli uważasz, że taki artykuł jest ciekawy, sprawdź na witrynie podobne informacje – z pewnością także będą dla Ciebie interesujące.
Trzecią stroną ugody faktoringu jest wierzyciel, który nadal musi zapłacić fakturę, lecz już nie tak jak to początkowo miało być – faktorantowi, ale faktorowi.

Źródło: http://www.flickr.com
Warto jednak wspomnieć, że towarem factoringu nie musiałyby zostać wyłącznie faktury. Mogłyby nim zostać też usługi dodatkowe, określane czynnościami ponadplanowymi o charakterze usługowym, między innymi poradnictwo czy też aktywności administracyjne, przykładowo inkaso zobowiązań. Usługa faktoringu jest zwrócona do:
– przedsiębiorstw chcących zabezpieczać się przed problemami finansowymi swych odbiorców,
– firm szukających opcjonalnych źródeł finansowania swojej działalności,
– firm szukających sposobu na zdyscyplinowanie swych partnerów biznesowych do terminowego regulowania obciążeń,
– jednostek gospodarczych szukających elastycznych oraz całościowych usług finansowych,
– firm wykorzystujących odroczone okresy płatności (kredyt kupiecki).