Dobry poradnik dla kadrowca

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Przed waszymi oczami lapidarny przewodnik dla wszystkich, którzy planują w przyszłości być kadrowcem.

W nim tłumaczę kilka kluczowych terminów łączących się z tą dziedziną.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to skomplikowana sprawa. Musi zostać przesłane na piśmie zatrudnionemu i być schematycznie napisane. Najbardziej kluczowe zagadnienie dotyczy okresu wypowiedzenia, który jest inny w zależności od typu kontraktu. Spory odsetek umów zawiera z góry określone terminy wygaśnięcia, w pozostałych wypadkach obowiązuje ogólne prawo. Wtedy, gdy umowę podpisano na czas nieokreślony, to wygląda tak:

Okres pracy mniejszy niż 6 miesięcy – okres ma trwać czternaście dni
Od pół roku do trzydzieści sześciu miesięcy – czas wynosi 31 dni
Powyżej 3 lat zatrudnienia – 93 dni

Wypowiedzenie umowy o pracę może mieć miejsce na wiele sposobów. Wyżej omawiałem kwestię jednostronnego zerwania umowy. Zdarza się, że pracę ma swój koniec poprzez konsensus zainteresowanych. Najprościej dla kadrowca jest, kiedy musi załatwić formalności z umową na czas określony. W tej sytuacji ona po prostu wygasa, bez miesięcy wypowiedzenia.
Prawo pracy w naszym państwie daje specyficzne obostrzenia. Nie można zakończyć umowy człowiekowi, któremu do emerytury zostało mniej niż cztery lata pracy. Zabronione jest też wygasanie umowy w trakcie urlopu zatrudnionego.

Ta oferta (http://www.kwmediator.pl/) jest niezwykle atrakcyjna i jeżeli szukasz więcej wiadomości na prezentowaną tu tematykę, to znajdziesz je tutaj.

Panie ciężarne i młode matki są w Polsce pod wyjątkową protekcją – nie wolno ich wyrzucić z pracy w okresie noszenia dziecka ani podczas urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – ang. Human Resources albo HR. To zagadnienie można tłumaczyć różnie. HR to część nauki, która zajmuje się optymalnym kierowaniem kadry w firmach i instytucjach. To też zestaw narzędzi menedżerskich i potoczna nazwa na dział kadrowy w instytucji i biznesie.

Regulamin pracy wielu osobom potrafi się mieszać z pojęciem prawo pracy. Różnica jest bardzo duża. Prawo pracy to zbiór norm, ustalanych z góry przez legislaturę. Regulamin pracy jest ustalany przez kierownictwo biznesu bądź instytucji. Dotyczy kwestii, które nie są zapisane w nadrzędnym prawie. Regulują zazwyczaj ubiór kadry, liczbę spóźnień, proces ustalania grafików i inne warunki funkcjonowania. Najczęściej formułowane przez pion HR

, , , , , , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.