Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper, a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym artykule, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające własnego mieszkania. Jest to element, w dużym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości.
Osiedla mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie () są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy.
Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Niejednokrotnie decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy przygotowanych makiet budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii sporą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu nieruchomości w dużym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców.
Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.
Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku projektów deweloperów,
w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego (). Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przeprojektowania lokalu według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na nabycie mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na wykorzystaną przy budowie (zobacz usługi firmy kraków wolplan) nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować kilka ważnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.

, , , , , , , , ,

Related posts

Latest posts

Drukarnie, w jakich da się zamawiać materiały dla swojego miejsca pracy

W dużych aglomeracjach miejskich nie będzie kłopotu z tym, by wyszukać drukarnie, w których da się zamawiać materiały dla własnego miejsca pracy. Szczególnie, podczas gdy będzie mieć się już przygotowane wzory. Można dzięki temu uposażyć biuro w taki sposób, żeby świetnie wyglądało każdego dnia i by pracownicy mogli sprawnie wykonywać własne obowiązki, ale i jest szansa się pokusić o to, aby zamówić w tej drukarni rzeczy na specjalne konferencje, albo spotkania z partnerami biznesowymi.

Forma leasingu nie jest nikomunieznana, bo z tym określeniem spotykamy się od lat. Nowinka dotyczą tej formy wypożyczania jest to, że nie musi on dotyczyć jedyniesprzętów ruchomych.

Nabycie mieszkania bądź domu to w dalszym ciągu w naszym kraju niesłychanie niemały problem. Ajencje żądają dość wysokiego wkładu swojego, wysokiej zdolności kredytowej i konkretnej umowy potwierdzającej najlepiej zajęcie na zawsze. Cóż wszystkim tym wymogom większość młodych osób nie jest w stanie podołać.

Elektroniczny system obiegu dokumentów, czyli w jaki sposób usprawnić pracę oraz poprawić o efektywność pracowników?

W czasach informatyzacji zarządzanie obiegiem dokumentów może przybrać niesamowicie sprawną formę, co umożliwia elektroniczny system, który nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Elektroniczny system obiegu dokumentów pozwala na stopniowe odchodzenie od tradycyjnej papierowej obsługi dokumentów i daje możliwość sprawnego zarządzanie bazą danych. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarazem w księgowości, sekretariatach, jak i kancelariach.

Druk wizytówek

Trudno wyimaginować sobie bez nich prowadzony z pomyślnością biznes, a jeszcze trudniej odgadnąć fakt, iż wielu przedsiębiorców rezygnuje z posiadania osobistych wizytówek.

Jakim sposobem właściwie zabezpieczyć majątek firmowy?

Nie da się zaprzeczyć faktowi, że przyszyło nam egzystować w warunkach, w których rywalizacja jest jednym z wymiarów wyznaczających atrakcyjność naszej gospodarki. Każdy z nas chce za wszelką cenę dążyć do uzyskania jak największego przychodu finansowego. Takie postępowanie niestety w wielu przypadkach jest powiązane ze stosowaniem nieuczciwych praktyk, co jest stanowczo niedopuszczalne.