Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper, a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym artykule, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające własnego mieszkania. Jest to element, w dużym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości.
Osiedla mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie () są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy.
Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Niejednokrotnie decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy przygotowanych makiet budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii sporą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu nieruchomości w dużym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców.
Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.
Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku projektów deweloperów,
w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego (). Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przeprojektowania lokalu według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na nabycie mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na wykorzystaną przy budowie (zobacz usługi firmy kraków wolplan) nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować kilka ważnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.

, , , , , , , , ,

Related posts

Latest posts

Finanse firmy to niesamowicie ważna sprawa, zagwarantuj sobie najlepsze analizy finansowe

Bez wątpienia każdy właściciel firmy jest świadom, jak ważną kwestią stają się finanse działalności. To one w ogromnej mierze odpowiadają za jej zyskowność i sukces podejmowanych inwestycji. Sprawy finansowe warto składać w ręce specjalistów od finansów, bo w podobnych działaniach niesamowicie ważne bywa doświadczenie i fachowa wiedza. Na sukces finansowy przedsiębiorstwa wpływ wywiera wiele czynników, dobrze jest wiedzieć co zrobić, żeby sobie go zagwarantować.

Do jakich organizacji pożytku publicznego trafi w nadchodzącym roku 1% podatku, który podatnicy mogą przekazać składając zeznanie podatkowe

Organizacje pożytku publicznego albo pozostałe instytucje dobroczynne nie są w stanie w pełni realizować opisanej w statucie misji, jeżeli nie dostaną wsparcia od osób prywatnych, a także od prezesów firm czy różnego typu zakładów. O ile indywidualni dobrodzieje w większości przypadków pozostają nikomu nieznani, to altruiści ze świata wielkich interesów czynią z filantropii skuteczne narzędzie marketingowe. Firma, która włącza się w społeczne dzieła, bywa postrzegana jako uczciwy partner.

W sytuacji, gdy przytrafiły się problemy natury prawnej, powinieneś skonsultować się z adwokatem

Ludzie borykają się z różnorakimi problemami życiowymi, od czasu do czasu tyczą one spraw, które mają szansę zakończyć się w sądzie. To dla nich bardzo stresujące ponieważ przeważnie nie znają się na tym oraz boją się, jaki obrót przyjmą te sprawy. Często bywa tak, że osoby mające kłopoty prawe nie mają pojęcia, jak się zachować i co uczynić. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.

Gdzie mamy szansę odszukać bieżące i korzystne propozycje pracy?

Zazwyczaj bezrobotna osoba wie, że znalezienie dobrze płatnej posady nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli ktoś nie dysponuje czasem na śledzenie najnowszych ogłoszeń. Aktualnie lepiej nie przeznaczać pieniędzy na gazety z ogłoszeniami, bowiem najwięcej propozycji czeka na nas w wirtualnej przestrzeni. Co więcej, są to propozycje pracy odnoszące się do najrozmaitszych branż.

Stosowne zatrudnienie w państwach europejskich

Poza granice wyruszamy nie tylko w celach krajoznawczych. W obecnych czasach bardzo dużo osób wyrusza poza granice naszego kraju w celach zarobkowych. Rynek pracy na świecie jest dość różnorodny.