Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper, a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym artykule, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające własnego mieszkania. Jest to element, w dużym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości.
Osiedla mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie () są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy.
Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Niejednokrotnie decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy przygotowanych makiet budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii sporą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu nieruchomości w dużym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców.
Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.
Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku projektów deweloperów,
w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego (). Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przeprojektowania lokalu według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na nabycie mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na wykorzystaną przy budowie (zobacz usługi firmy kraków wolplan) nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować kilka ważnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.

, , , , , , , , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.