Pierwsze mieszkanie – z „drugiej ręki” czy od dewelopera?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie panującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.

W naszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja nieruchomości

Lokalizacja jest niewątpliwie istotnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są z reguły umieszczone na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną.

Otwórz ten link marketing strategiczny. Tam zobaczysz pożyteczne informacje na to zagadnienie, omówione w naszymtekście.

Atutem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje szukanie odstępstw od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za własne eM.

Etap zaawansowania inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Często decyzja o nabyciu mieszkania od dewelopera podejmowana jest tylko na podstawie analizy dostarczonych makiet budowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i minusach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.W tej kwestii dużą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny klient może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co na pewno pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w pobliżu mieszkania w znacznym stopniu wpływa na komfort życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku inwestycji deweloperskich, gdzie stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość dostosowania lokalu do własnych potrzeb jest ważną cechą warunkującą na jego atrakcyjność. W tym aspekcie dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przeprojektowania mieszkania według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz powiązanych z nim opłat.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na wykorzystaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do przeprowadzenia lub nawet niemożliwy. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Koszty obsługi transakcji

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, jeśli kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, wynoszący 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać własne potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować kilka istnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.

, , , , , , , ,

Related posts

Latest posts

Niezbędny w rozmaitych branżach telebim

Urządzenia wybierane do pracy przedsiębiorstwa muszą być odpowiednio przygotowane oraz w sposób złożony sprawdzone pod względem funkcyjnym. Wysoko cenione wyświetlacze czołowych w swojej branży producentów to absolutnie właściwy wybór, biorąc pod uwagę wielofunkcyjność na równi z idealnym, trendy designem. Innowacyjny telebim sprawuje się doskonale, dlatego dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na korzyści wypływające z jego kupienia lub wynajęcia. Doskonale przemyślane propozycje producentów cieszą się sporym powodzeniem na rynku, gdzie codziennie trafia mnóstwo nowatorskich i funkcjonalnych rozwiązań.

Profesjonalny ekran led to dobre rozwiązanie do dobrego seansu kinowego

Bez wątpienia współcześnie filmy cieszą się znacznie większą modą aniżeli wertowanie książek. Powodów może być nadzwyczaj mnóstwoi naturalnie są one zróżnicowane zgodnie z subiektywnymi zainteresowaniami konkretnej osoby. Jedni zwyczajnie nie kochają odczytywać książek, inni za to posiadają tak mało czasu, że wertowanie książek w ich przypadku nie wkracza w grę i jedyna możliwość, żeby zaznajomić tekst danego dzieła, to naturalnie obejrzeć go na wielkim ekranie. Wśród nadmienionych ekranów jeszcze z większym natężeniem popularny staje się ekran led osiągalny w coraz to liczniejszej ilości telewizorów oraz w wielu sklepach. Tego modelu ekrany mają również dużo większe wykorzystanie, naturalnie zależne podobnie od pojedynczych potrzeb danego interesanta.

W jaki sposób uzyskać finanse na otwarcie interesu.

Bardzo wielu młodych osób, kiedy jest na progu dojrzałości frapuje się co pragnęłaby czynić w życiu. Bardzo dużo z nich stawia na dalszą naukę i podjęcie pracy w dziedzinach, w których najlepiej się czują. Natomiast bardzo duży procent młodych osób decyduje się wziąć rzeczy we własne ręce oraz starają się uruchomić własny interes.

Popyt na mieszkania w mieście Wrocław.

Łącznie z wiosennymi porządkami rośnie popyt na mieszkania Wrocław, jak i inne polskie miasta, doznaje czasowego spadku cen. Kierunek ten odwróci się w czasie wakacji i przypuszczalnie znów powróci od początku roku szkolnego. Właśnie we wrześniu do miasta napłynie kolejny rocznik studentów, część z nich może dostać od rodziców swoje pierwsze lokum.

W jaki sposób sprawnie rozliczyć pit? O czym warto wiedzieć?

Istnieją takie zadania, jakie powinny być zrobione w odpowiednim terminie, jakie najlepiej od razu wykonać, by potem nie było z tym jakiegoś kłopotu. Tak sytuacja wygląda bez wątpienia z wyliczeniem deklaracji podatkowej, czyli popularnego dokumentu pit. Chociaż co roku to robimy, to jakby ciążyła nad nami amnezja i za każdym razem o tym nie chcemy pamiętać.