Jakimi cechami powinna się charakteryzować osoba funkcjonująca na stanowisku kierowca samochodu osobowego?
W większej części wypadków kierowca zatrudniony w firmie albo organizacji wykonuje przewozy okazjonalne. W takiej sytuacji zwierzchnik nie ma obowiązku ustalać dla niego żadnych grafików pracy.

Źródło: mrjoy.pl

Źródło: http://www.flickr.com
Czas pracy ludzi pracujących jako kierowca samochodu osobowego w znacznej mierze jest ustalony przez przepisy odrębne od ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy DU z 2014 r. poz. 150002 ze zmianami Niektóre z nich posiada ustawa z 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców. Nie wszelkie wspomniane regulacje znajdują jednak zastosowanie w przypadku kierowców samochodów osobowych. Regulacji prawnych nie stosuje się m.in. do ustawy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych regulacji socjalnych odnoszących się do transportu drogowego, a także umowy AETR, zatem umowy europejskiej tyczącej się pracy załóg samochodów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
Każdy kierowca samochodu osobowego powinien posiadać prawo jazdy (testy na prawo jazdy) kategorii B, przynajmniej roczną praktykę za kierownicą, orzeczenie o niekaralności, zaświadczenie o wpisie do rejestru kierowców naruszających przepisy RD, dyspozycyjność, zaangażowanie oraz samodyscyplinę oraz dużą kulturę osobistą. Powinien utrzymywać pojazd w należytej czystości i ponadto mile widziane jest doświadczenie na podobnym stanowisku, udokumentowana bezszkodowa jazda, czy też znajomość topografii poszczególnych miejscowości, a poza tym czasem także znajomość j. angielskiego w stopniu komunikatywnym. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać ponadto posiadania własnego smartfona ze stałym dostępem do sieci.
Kierowcy mogliby liczyć na stosunkowo wysokie zarobki oraz częste premie. Ponadto niektóre podmioty proponują pracę w porach dogodnych przez kierowców, co jest bardzo korzystne dla przykładu dla studentów.