Początek działalności gospodarczej a rozliczenia roczne PIT

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest rozliczenie dochodów uzyskanych w przeciągu danego roku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jak też innych źródeł – jeśli zostały osiągnięte.

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

banki

Autor: Wheeler Cowperthwaite
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie odpowiedniej deklaracji rocznej uzależnione jest od wybranych zasad opodatkowania przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Dla każdej z dostępnych odmian opodatkowania skonstruowano odrębne formularze służące do rozliczenia przychodów osiągniętych z odpowiednich źródeł. Warto też mieć na względzie, iż przy rozmaitych metodach rozliczeń panują troszkę odmienne reguły możliwych do potrącenia ulg.

Namawiamy Cię do przejrzenia kolejnego postu na podobny temat – w nim wyszukasz ważne treści. Więc idź do serwisu jakościowe badania marketingowe i ciesz się nimi.

Rozliczenia roczne przy ogólnych zasadach podług skali podatkowej PIT-36. Na pewno osoby rozliczające się na zasadach ogólnych według skali powinni wykorzystać do rozliczenia rocznego dochodów z działalności zeznanie PIT-36. Co ważne, w danym zeznaniu mogą być wykazane przychody osiągnięte wyłącznie ze źródła objętego podatkiem progresywnym. Jest to pomyślne rozwiązanie dla biznesmenów pracujących też na etat w drugiej firmie, dlatego że na jednym blankiecie powinny rozliczyć całość uzyskanych przychodów, a to znaczy mniej formalności.

Sporządzoną deklarację roczną co do reguły trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu fiskalnego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Formularz przeznaczony jest też do rozliczenia przychodów dla osób rozliczających się razem z współmałżonkiem czy też samotnie wychowujących dzieci. Całkiem inne rozliczenie roczne pit obowiązują podatników, którzy wybrali liniowy podatek.

Co do zasady muszą oni rozliczyć przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej na formularzu PIT-36L. Co ważne, jeśli przedsiębiorca uzyskał dochody także z innych źródeł opodatkowania, to musi rozliczyć je na odrębnych formularzach.

, , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.