Prowadzenie małej firmy

Dla większości osób planujących rozpoczęcie własnej firmy, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, w związku z czym faktur przychodowych pojawia się coraz więcej.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przytłoczony nawałem obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, albowiem zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – pit 2015 – szybko i skutecznie). Spora odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy oraz obowiązek nadążania za wszystkimi zmianami zasad rozliczania sprawiają, iż sporo przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Dlatego, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, warto zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to posunięcie właścicieli firm (zobacz pożyczka hipoteczna dla firm) od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie gdy mowa o mniejszych firmach, a których właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, cierpiąc na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie pensji itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala całkowicie skoncentrować się na rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej działalności jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samemu. Czy wymagane są do tego kursy księgowe? W zasadzie nie jest to konieczne, szczególnie kiedy w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza jest mimo wszystko konieczna. Należy wziąć też pod uwagę tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji przez internet.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Nawet sporą firmę możemy idealnie znać

Im większa firma, tym bez wątpienia ciężej jest panować nad wszystkimi istotnymi sprawami, które się z nią łączą. Dlatego właśnie należy się wywiedzieć, czy mamy szansę zakupić jakieś -programy, które pomogą nam nad tym wszystkim zapanować oraz które sprawią, że nawet przy bardzo rozbudowanej firmie, będziemy w stanie w mgnieniu oka dostać wszystkie niezbędne informacje o jej funkcjonowaniu.

Program płacowy znacząco usprawnia pracę

Program dla firm powinien posiadać dobre moduły

Coraz częściej nasze zakłady będą tak rozszerzone oraz posiadają tak sporo działów, że ciężko okazuje się być nad nimi zapanować, nie mając właściwego programu komputerowego. Dlatego dyrektorzy wykonają wszystko, by dobrze dobrany program dla firm jak najprędzej pojawił się w ich posiadaniu, bo mają gwarancję, że wówczas prościej będzie im kierować własną załogą.