Pierwsze mieszkanie – z „drugiej ręki” czy od dewelopera?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie panującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.

W naszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja nieruchomości

Lokalizacja jest niewątpliwie istotnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są z reguły umieszczone na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną.ten link marketing strategiczny marketing strategicznyAtutem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje szukanie odstępstw od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za własne eM.

Etap zaawansowania inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Często decyzja o nabyciu mieszkania od dewelopera podejmowana jest tylko na podstawie analizy dostarczonych makiet budowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i minusach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.W tej kwestii dużą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny klient może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co na pewno pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w pobliżu mieszkania w znacznym stopniu wpływa na komfort życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku inwestycji deweloperskich, gdzie stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość dostosowania lokalu do własnych potrzeb jest ważną cechą warunkującą na jego atrakcyjność. W tym aspekcie dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przeprojektowania mieszkania według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz powiązanych z nim opłat.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na wykorzystaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do przeprowadzenia lub nawet niemożliwy. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Koszty obsługi transakcji

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, jeśli kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, wynoszący 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać własne potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować kilka istnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.

, , , , , , , ,

Related posts

Czy rozliczenia fiskalne muszą być tak bardzo czasochłonne? – komfortowo i błyskawicznie zrób to w sieci

Dzisiaj znaczna większość spraw formalnych sprawia ludziom wiele kłopotów. Często zaprząta to mnóstwo czasu, co dla osób zapracowanych jest największą zmorą. Nie można ukryć, iż niesamowicie powiększa to także biurokrację w kraju. Jeżeli zatem posiadamy możliwość, by jakąkolwiek sprawę urzędową załatwić w łatwiejszy sposób, korzystniej z tego skorzystać.

Finanse firmy to niesamowicie ważna sprawa, zagwarantuj sobie najlepsze analizy finansowe

Z pewnością każdy przedsiębiorca jest świadom, jak istotną sprawą stają się finanse działalności. To one w znacznej mierze odpowiadają za jej zyskowność oraz sukces podejmowanych inwestycji. Kwestie finansowe warto składać w ręce specjalistów od finansów, gdyż w takich działaniach niesamowicie istotne bywa doświadczenie i fachowa wiedza. Na sukces finansowy zakładu wpływ wywiera wiele czynników, warto dowiedzieć się co zrobić, żeby sobie go zagwarantować.

Jak podnieść własne szansa na znalezienie atrakcyjnej pracy?

Znalezienie jakiejkolwiek pracy nie stanowi poważniejszego problemu, aczkolwiek na pewnym etapie naszego rozwoju zawodowego oczekujemy od pracy czegoś więcej niż jedynie niewysokiego wynagrodzenia. Niestety z odnalezieniem konkurencyjnej pracy, która zapewniałaby satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz szanse rozwoju jest już dużo ciężej. Co zrobić, by zwiększyć swe szansa na otrzymanie pracy?

Dobrze zarządzana firma to podstawa sukcesu

Dowolna firma, jaka chce się rozwijać potrzebuje troszczyć się o całościowe szkolenie swoich pracowników. Ważne są wszelakie umiejętności, jakie można wykorzystać w zawodowej działalności.Jeśli idzie o wzrost efektywności działań pracowniczych, istotny jest także zgrany zespół.

Latest posts

Zadbajmy o swoje miejsce pracy

Pewnie że nie warto nikogo przekonywać, iż jeśli chce dobrze wypełniać własną robotę, to głównie musi się okupić w podstawowe narzędzia, które mu ją ułatwią. Ale prawda jest też taka, że potrzebujemy dobrego miejsca, na którym będziemy mogli robić tą swoją pracę, tak by było nam wygodnie, żebyśmy mieli szanse dojść do każdego miejsca oraz jednocześnie by było całkowicie bezpiecznie.

Inwentaryzacja środków trwałych wspomoże działalność przedsiębiorstwa

Opcje i cele, jakie ma inwentaryzacja środków trwałych są bardzo szerokie, a należy do nich m.in. układanie rzeczywistego planu aktywów na poszczególne dni. Wśród opcji, jakie zagwarantować może inwentaryzacja środków trwałych wymienić można też możliwości porównywania stanu obecnego ze stanem księgowym. Dzięki temu można definiować różnice, jakie w konkretnych okresach wystąpiły oraz wymienione różnice dokładnie liczyć. Dodatkowo inwentaryzacja środków trwałych umożliwia doprowadzenie stanu księgowego do stanu aktualnego bez żadnych problemów wynikających z zaniechania.

Bezpieczeństwo i higiena pracy – główne informacje

Z określeniem bezpieczeństwa i higieny pracy (w skrócie BHP) można się spotkać ogromnie często. Skrót ten powstał i został wdrożony wiele lat temu i znajduje zastosowanie w bardzo wielu zróżnicowanych lokalizacjach i okazjach. Określenie to obejmuje zestaw określonych przepisów, dotyczących zasad bezpiecznej i właściwej pracy w zakładzie produkcyjnym lub innym. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą właściwie każdego miejsca, w którym przebywa znaczna liczba ludzi przez określony czas.

Tester oprogramowania Wrocław poszukuje takiej osoby

Jeśli pragniemy działać w branży it, to powinniśmy dobrze znać się na komputerach, mieć o nich wiedzę ogólną, lecz też taką detaliczną. Dlatego właśnie trzeba się przyjrzeć na czym najlepiej się znamy i takie swe zdolności zaoferować w czasie rozmowy.
Powinno się sprawdzić jak wygląda rekrutacja it
Obowiązkowo powinniśmy myśleć, w jakiej branży pragniemy być zatrudnieni.

Obowiązki każdego Polaka – rozliczenie ze skarbówką

Każdy, kto w minionym roku podatkowym wykonywał pracę zarobkową i w konsekwencji osiągnął jakiś dochód, zobowiązany jest do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jest to konsekwencja obowiązującego w naszym kraju prawa. Jego nie przestrzeganie to wielkie kłopoty, które mogą być związane nawet z pobytem w zakładzie karnym. Czas na dostarczenie formularza PIT jest zawsze do końca kwietnia roku następującego po roku, za który się rozliczamy.